addcheader

V dňoch 4. – 11. apríla 2013 Vám budeme prinášať najčerstvejšie aktuality z rallye Abu Dhabi Desert Challenge 2013.

Táto rallye je podujatím seriálu FIA Cross Country Rally World Cup a FIM Cross Country Rally World Championship, v minulých ročníkoch sa jej zúčastnili jazdci zvučných mien ako Stéphane Peterhansel alebo Jean-Louis Schlesser.

Sledujte nás pozorne, informácie sa budeme snažiť aktualizovať každý deň v tomto článku.

Sobota, 6.4.2013 :

abudhabirally2 abudhabirally1

Sobotňajšie ráno sa nieslo v znamení dažďa, vetra a piesku. Počasie nikomu neprialo, napriek tomu
sa štart púštneho dobrodružstva Abu Dhabi Desert Challenge konal v presne stanovený čas. Už
o 14:30 bolo v areáli počuť hukot motorov a vo vzduchu bolo cítiť nadšenie, o 15:00 sa to všetko
začalo. Cez štartovaciu rampu prešlo 49 automobilových posádok a 51 motocyklov a štvorkoliek.
Medzi štvorkolkami ako jediná žena figurovala Camelia Liparoti, ktorá bola neprehliadnuteľná už len
preto, že jej štartovacie číslo nieslo ružovú farbu. Do prológu sa štartovalo po minúte v opačnom
poradí ako boli štartové čísla. Očakávaní víťazí vo svojich triedach však vsadili na taktiku a tou bolo
v tomto prípade nezískať prvenstvo, ktoré v nasledujúci deň znamená štart do rýchlostnej skúšky
z prvého miesta. Medzi automobilmi tak vyhral poliak Krystof Holowczyc a v kategórií motoriek
a štvorkoliek Mohanmmed Abu-Issa z Kataru.

Výsledky prológu:

Autá:
1. Krystof Holowczyc / Andreas Schulz (POL / GER) MINI All 4 Racing X T1
Čas:  01:38:60
2. Bernhard Ten Brinke / Matthieu Baumel (NLD / FRA) HRX Ford X T1
Čas:  01:40:36
3. Guilherme Spinelli / Youssef Haddad (BRA / BRA) Mitsubishi ASX T1
Čas:  01:40:69

Motorky a štvorkolky:
1. Mohanmmed Abu-Issa (QAT) Yahama Raptor 700
Čas:  01:41:41
2. Sam Sunderland (UAE) Honda CRF 450 X
Čas:  01:41:41
3. Helder Rodrigues (PRT) Honda CRF 450 X
Čas:  01:42:23

Nedeľa, 7.4.2013 :

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Začiatok dnešného dňa sa niesol v rovnakom duchu ako včerajší. Striedali sa silný vietor a dážď. Viditeľnosť bola minimálna, počasie súťaži nehralo do kariet. Kvôli nízkej viditeľnosti a silnému nárazovému vetru nemohli do vzduchu vzlietnuť záchranárske helikoptéry. Organizátor preto skrátil trať z 299km na 183km a posunul štart na kontrolný bod 1. Na tomto mieste bol zvolaný mimoriadny briefing, na ktorom sa rozhodovalo, či v tento deň súťažiaci odštartujú alebo bude prvá etapa  zrušená. Po dlhom rozhodovaní boli z prvej etapy odvolané motocykle a štvorkolky. Automobily sa na štart postavili o pol druhej. Trať bola veľmi náročná, nebolo vidno zem a nerovnosti. Doplatilo na to niekoľko posádok, ktoré zapadli a stratili tak veľa času.  Dobrodružstvo argentínčana Lucia Alvareza sa predčasne skončilo po tom, čo sa jeho závodný špeciál prevrátil cez strechu a porušila sa bezpečnostná klietka. S týmto poškodením nie je možné pokračovať v súťaži. Šesťnásobný víťaz Jean-Louis Schlesser mal na trati problémy so svojou buggy a skončil tak na 11.mieste celkovo. Prekvapením bol mladý dubajský jazdec Mansour Al-Helei, ktorý skončil na celkovom šiestom mieste a v skupine T2 na prvom. Jeho otec Yahya AlHelei veľmi spokojný nebol. Umiestnil sa na 15 mieste celkovo. „Mám nového spolujazdca, táto spolupráca je ešte len v začiatkoch. Už na štarte som bol veľmi nervózny.“ povedal Yahya.

Celkové výsledky po 1.etape:

Autá:

1. Lucio Alvarez / Bernardo Graue (ARG / ARG) Toyota Hilux Overdrive X T1
01:52:03
2. Nani Roma / Michel Perin (ESP / FRA) MINI All 4 Racing X T1
01:55:22
3. Erik Van Loon / Wouter Rosegaar (NLD / NLD) HRX Ford X T1
01:59:00
4. Guilherme Spinelli / Youssef Haddad (BRA / BRA) Mitsubishi ASX T1
02:07:24
5. Mohamed Al Mansoori / (UAE) Nissan Pathfinder T1
02:08:50
6. Mansour Al Helei / Ali Mirza (UAE / UAE) Nissan Patrol T2
02:20:27

Utorok, 9.4.2013 :

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Včerajší deň priniesol mnoho pozičných zmien vo výsledkovej listine. Španielsky jazdec Nani Roma
sa prebojoval na čelo celkového poradia Abu Dhabi Desert Challenge. On a jeho spolujazdec Michel
Perin dosiahli najlepší čas v etape a vytvorili si tak náskok 17 minút 10 sekúnd od brazílskeho
Guilherme Spinelli. Vyčerpávajúca etapa viedla 250km cez obrie duny v Rub Al Khali. Britský jazdec
Sam Sunderland súťažiaci za Dubaj zatienil aj tých najlepších na dvoch kolesách a aktuálne vedie
kategórií motocyklov.

Zatiaľ čo skupina áut a motoriek ostala uväznená v piesku na trati, ktorá prechádzala veľkolepými no
napriek tomu nemilosrdnými dunami, súťažiaci zo Saudskej Arábie Yasir Saeidan dostal svoj Polaris
na siedme miesto. Yahya Alhelei sa snažil opraviť výsledok z predošlej etapy a v tento deň v skupine
sériových áut dojazdil na skvelom prvom mieste.

„Dnešná etapa bola rozhodne ťažšia ako včera. Vychádzali sme na jednu z najväčších dún a mal som
zaradenú dvojku, na vrchole som jemne ťukol do brzdy a uviazli sme. Stálo nás to desiatku minút
ale beriem to ako dobrú skúsenosť do budúcna, pretože som nikdy pred tým nejazdil v púšti.“ Hovorí
Spinelli.

Utorok, 16.4.2013 :

Keďže sa nám pri práci v Tisovci nepodarilo aktualizovať informácie z Abu Dhabi Desert Challenge, prinášme Vám doplnenie až do konca rally:

3.etapa:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spojené arabské emiráty touto súťažou dávajú jazdcom pocit, že sú na vrchole sveta.

Španielsky jazdec Nani Roma dnes urobil obrovský krok vpred na ceste k svojmu prvému víťazstvu Abu Dhabi Desert Challenge.  Sam Sunderland sa dostal pod tlak, no udržal si vedenie. Zajtrajšiu etapu odštartuje z prvého miesta.

Kým obhajca titulu Jean-Louis Schlesser vyhral 284km etapu Qasr Al Sarab, aby sa jeho buggy dostala na tretie miesto v celkovom poradí, Romovi stačil tretí najrýchlejší čas aby si vytvoril viac ako dvojnásobný náskok. Aj napriek tomuto prekvapivému náskoku si Roma uvedomuje, že si nemôže dovoliť oddych v posledných dvoch etapách, ktoré mnoho iným v posledných rokoch pochovali nádeje na víťazstvo.

„Bol to ďalší deň ktorý potvrdil povesť Abu Dhabi Desert Challenge, že púšť je rovnako ťažká a rovnako spravodlivá pre každého.“ povedal Dr Mohammed Ben Sulayem, prezident automobilovej a Touring Club Spojených arabských emirátov, organizátor rely a zakladateľ udalosti. „Nikto, nikdy nepovedal, že je to jednoduché.“

Z deviateho miesta celkovo a prvého vo svojej kategórií odstúpil Yahya Alhelei. Na štart sa nepostavil pre silné bolesti v hrudi, na ktoré sa sťažoval jeho spolujazdec Abdul-Hale Zayed, bol prevezený do Medina Zayed nemocnice s podozrením na infarkt.

Katarský jazdec Mohammed Abu Issa skonštatoval súťaž a krásu púšte Spojených arabských emirátov po skončení dnešnej etapy, keď povedal: „Nikdy som nič také nezažil. Je to jednoducho úžasné. Krajina je nádherná a dáva vám pocit, že ste na vrchole sveta. “

4.etapa:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obhajca titulu Jean-Louis Schlesser zaznamenal svoje druhé víťazstvo 226km dlhej etapy s názvom Nissan.  Zatiaľ  mu patrí celkové druhé miesto, ale ďalší najrýchlejší čas v deň Romovi stačil, aby si on a jeho francúzsky co-driver Michel Perin udržali prvenstvo a náskok 37mins 9secs.

Guilherme Spinelli so spolujazdcom Youssef Haddad v ASX Mitsubishi po uviaznutí v mäkkom piesku stratili čas, keď zastavili na opravu ventilátora motora. Dojazdili šiesty najrýchlejší čas v etape, a tým sa posunuli na tretie miesto celkovo zo stratou 20 minút na Schlessera. Jeho ruský spolujazdec Konstantin Zhilstov, šesťnásobný Desert Challenge víťaz povedal: „Dnes to bola veľmi dlhá a náročná etapa. Duny boli veľmi strmé a veľmi technické. Chcel som, aby sme si udržali druhé miesto celkovo, ale to je príliš zložité držať sa Romu. „.

Všetko je pripravené na veľké vyvrcholenie súťaže. Zajtrajšia etapa má 296 km Abu Dhabi Aviation, so slávnostným cieľom pre Desert Challenge, ktorý sa koná na okruhu Yas Marina Circuit, Abu Dhabi o šestnástej hodine.

Štvrtok, 18.4.2013 :

5.etapa:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nani Roma si zaistil svoje prvé víťazstvo v Abu Dhabi Desert Challenge, po dnešnej etape dominuje v kategórii automobilov. V kategórií motocyklov Marc Coma vybojoval cestu k rekordnému, siedmemu, víťazstvu, čo predstavuje dvojnásobný úspech pre Španielsko.

Comov triumf prišiel po tom, čo Sam Sunderland utŕžil 10 minútovú penalizáciu za technický priestupok. Sam celú súťaž viedol a svojou jazdou zatienil aj úradujúceho majstra a mnoho ďalších hviezd cross country rally. Nakoniec Coma vyhral iba o 32 sekúnd pred Portugalcom  Paulom Goncalvesom.

Ďalší, kto mal dôvod na radosť bol katarský jazdec Mohammed Abu Issa, ktorý prekonal množstvo nástrah v poslednej 5. etape s názvom Abu Dhabi Aviation Stage. Prvenstvo v kategórií štvorkoliek získal na prvý pokus, vyhral o necelé tri minúty pred majstrom Obaid Al Kitbe zo Spojených Arabských Emirátov.

Pri oslave v cieli Roma povedal: „Je  vždy príjemné vyhrať,  Desert Challenge je naozaj ťažká súťaž, takže ten pocit je úžasný, ale som tiež rád za celý tím. V tomto športe potrebujete okolo seba veľa ľudí, takže víťazmi sú vlastne všetci z teamu. Prvé tri dni boli naozaj ťažké, pretože som štartoval zakaždým prvý do etapy, takže som musel ísť rýchlo, ale nesmel som robiť chyby. Až neskôr som mohol zvoľniť a snažiť sa udržať nás v čele. Veľká vďaka patrí  Michelovi ako spolujazdcovi, že nás doviedol až sem, do cieľa.“

Horko sklamaný, že stratil víťazstvo ostal Sam Sunderland, ktorý nakoniec skončil na treťom mieste. „Bol to pre mňa naozaj dobrý týždeň, ale včera som urobil veľkú chybu,“ povedal. „Počas prejazdu som sa rozprával s mechanikom o mojom zlomenom výfuku a po rozhovore s ním som zabudol prejsť cez cieľovú bránu a dostal som desať minútovú penalizáciu. Som naštvaný sám na seba, ale také sú pravidlá.“

Coma, ktorý dnes vyhral kategóriu motocyklov na Desert Challenge piatykrát po sebe, povedal: „Som veľmi šťastný, že som vyhral, ale  napriek tomu mi je veľmi ľúto Sama, pretože bolo jasné, že bol najrýchlejším jazdcom v priebehu piatich dní, a zaslúžil si víťazstvo. Ale také sú pravidlá a musíme ich dodržiavať.“

Nový majster v skupine štvorkoliek Abu-Issa, tretí katarský jazdec Desert Challenge, ktorý získal víťazný titul po Saeed al Hajra v roku 1993 a Nasser Al Attiyah v roku 2008, povedal: „Upchal sa mi vzduchový filter a  4 km od cieľa sa motor zastavil. Musel som filter vybrať von a doslova som sa doplazil do cieľa. Je to skvelý pocit vôbec dokončiť a nie to ešte vyhrať. Bolo to natesno, pretože dnes som viedol o 14 minút, ale urobil som tri veľké chyby, ktoré ma stáli 12 minút. Našťastie som vyhral, ​​takže je to úžasný pocit, najmä preto, že je to môj prvý Desert Challenge. Bolo to neuveriteľných päť dní. “

Päť dní svetovej cross country rallye pozdvihlo súťaž  Desert Challenge na jednu z najlepších udalostí športu. „Bol to ďalší skvelý týždeň a veľa pretekárov sa úž teraz teší na budúce ročníky“ povedal Dr. Mohammed Ben Sulayem, zakladateľ súťaže a prezident automobilového klubu Spojených Arabských Emirátov.

Ďalší jazdec, Francúz Christophe Sapy, neudržal v cieli slzy. „Je to krásne a zároveň ťažké, ale zvládol som to,“ povedal. „Mal som nejaké problémy na motorke. Som dojatý a preplnený emóciami, nemôžem to ani popísať. Určite sa vrátim budúci rok. “

Desert Challenge, ktorá sa konala pod záštitou HHSheikh Hamdan bin Zayed Al Nahyan, bola druhým kolom Svetového pohára FIA v Cross Country rally pre automobily a úvodnom kolom tohtoročného ročníka FIM Cross-country rally majstrovstiev sveta.

Táto udalosť je vysoko hodnotená a má množstvo strategických partnerov a podporovateľov zahŕňa Diwan of the Ruler’s Representative for the Western Region, Abu Dhabi Motorsport Management, Nissan, ADNOC, Abu Dhabi Aviation and Qasr Al Sarab Resort by Anantara.

Za aktuálne informácie ďakujeme Jurajovi Ulrichovi a jeho dcére Sandre.