Tím 4x4life.sk má zasebou prvú účasť na orientačnom preteku s názvom Rally Budapešť – Bratislava 2013. Vrátili sme sa plní zážitkov a s predsavzatím že na budúci rok štartujeme znova.

Našu účasť poznačili technické problémy ihneď v úvode, keď sa nám pár dní pred štartom  pokazil ,,nepokaziteľný“ Land Cruiser. V sobotu jedenásteho mája sme sa na štart postavili s úplne sériovou a rokmi unavenou Toyotou Rav 4, v kuloároch prezívanou ,,krafka“.

Okolo siedmej ráno sme dorazili na miesto štartu. Tu už sa zbiehali autá, motorky aj štvorkolky. Pri pohľade na naše letné cestné pneumatiky som mal zo začínajúceho mrholenia zmiešané pocity. Po privítaní a rozprave dostali pri registrácii všetci štartujúci itinerár. Bol jednoduchý a prehľadný –  poradie checkpointu, súradnica, úloha a miesto na riešenie úlohy.

Navigátorov čakal boj s technikou a zadávanie takmer stovky súradníc do navigácii. Technika nakoniec víťazí a my štartujeme dúfajúc, že po ceste sa nám podarí doplniť zvyšné súradnice.

Trať sobotňajšej  časti preteku smerovala  na Gyor a kľukatila sa mierne kopcovitým terénom. Používali sme dve navigácie garmin, s cestnými aj topografickými mapovými podkladmi. Táto kombinácia sa nám osvedčila. Trasa viedla zo začiatku po asfaltových cestách kde boli aj umiestňované prvé body. Neskôr sme sa už dostali na nespevnené cesty. Ako drobné zaváhanie organizátora by som označil umiestnenie bodov do rekreačnej oblasti plnej chalupárov. Z ich pohľadov a reakcií bolo jasne cítiť podráždenosť. Popravde, plne ich chápem. A preto sme sa snažili čo najohľaduplnejšie absolvovať tento úsek.

V druhej polovici dňa sme si začali uvedomovať, že nestihneme všetky body. Ak sme chceli domov priviesť všetko čo na auto patrí, museli sme sa krotiť s rýchlosťou v teréne. Zvolili sme taktiku rýchlych presunov po ceste. Deň sme zavŕšili diaľničným šprintom do cieľa. Denný časový limit predbiehame približne o tri minúty, tým zachraňujeme naše nazbierané body.

Stavanie stanu sme mali nacvičené z predošlej noci v Budapešti, takže nám zabralo len zopár minút pred vytúženou večerou. V neskorších večerných hodinách prichádzajú do cieľa aj posledné posádky. Medzi nimi aj hrdina dňa, jediné vozidlo štartujúce v kategórii 4×2 – ,,žiguli“. V zúboženom stave s jedným,  do zeme svietiacim svetlom a pokrčenými plechmi. Jeho stret s pevnostným nárazníkom Landroveru sa našťastie skončil bez ujmy na zdraví posádky. Zaspávame okamžite po dotyku s podložkou, únava a jemný dážď sú tými najlepšími liekmi na nespavosť.

Ráno nám ani dva budíky nestačili a tak na trať vyrážame s kávou v ruke. Poučení s predošlého dňa sme sa rozhodli nestrácať čas obedom. Po daždivej noci sa citeľne viac šmýka a rozhodujeme sa vynechať niektoré úseky. Nie z dôvodu časového, ale skôr kvôli obavám o auto. Rovinaté oblasti vystriedali mierne kopce a tu sa naplno prejavila absencia dobrého obutia. V tento deň sa akosi výraznejšie vyskytovala aj nepresnosť navigácie. Niekoľko zastávok opúšťame aj po dlhom hľadaní bez bodov. V závere maďarskej časti trate nás čakali pomerne rýchle nespevnené úseky a množstvo komárov. Opäť vynechávame zopár bodov a mierime priamo na hranice. Na Slovensku sme ešte pozbierali zopár bodov popri ceste a  v limite dorazili do cieľa. Za odmenu sme si objednali rezeň, ako niekto poznamenal – veľký ako slonie ucho. S úctou k víťazom a so zvedavosťou sme počkali na vyhlásenie výsledkov.

Naše závodnícke ambície zostali nenaplnené. Ale strávili sme krásny víkend, s partiou príjemných ľudí. Toto podujatie v sebe skrýva mnoho možností, môžete súťažiť, prekonávať svoje limity a bojovať o umiestnenie. Ale rovnako môžete zobrať rodinu a spoločne stráviť víkend plný zážitkov pri hľadaní a plnení úloh. Verím že sa vidíme na ďalšom ročníku Rally Budapešť – Bratislava.

Tomáš Ilenčík, 4x4life.sk

Galéria k článku:

bbrally1 bbrally2 bbrally3 bbrally4 bbrally5 bbrally6 bbrally7 bbrally8 bbrally9 bbrally10 bbrally11 bbrally12 bbrally13 bbrally14 bbrally15 bbrally16 bbrally17 bbrally18 bbrally19 bbrally20 bbrally21 bbrally22 bbrally23 bbrally24 bbrally25 bbrally26 bbrally27 bbrally28 bbrally29 bbrally30 bbrally31 bbrally32 bbrally33 bbrally35 bbrally36 bbrally37 bbrally38 bbrally39 bbrally40 bbrally41 bbrally42 bbrally43 bbrally44 bbrally45 bbrally46 bbrally47 bbrally48