0w6yi58ayhlvt23t5vssAUTORKA / FOTO: Janka Thunderka Hromníková

Nikdy som nemala ani pomyslenie na to, že by som chcela cestovať do niektorej horúcej krajiny a vždy som sa považovala skôr za severofila než za milovníka tropických teplôt, ale ako sa vraví „Nikdy nehovor nikdy“. Po tom, ako sa nám v podstate bez ujmy na zdraví podarilo prežiť 9 dní uprostred augusta v Spojených Arabských Emirátoch a zvládli sme aj 48°C (aj keď len zhruba na 15 minút) na vlastnej koži mimo klimatizovaného auta, dospeli sme s Romanom k záveru, že po takejto skúsenosti nás už určite nič neprekvapí a môžeme pokojne naše cestovateľské obzory rozšíriť aj na africký kontinent. Aby sme to ale hneď neprehnali, skúsime tú Afriku najskôr len tak na krajíčku a Maroko sa tu zdá byť absolútne perfektnou voľbou. Videla som veľa nádherných fotiek z tejto krajiny a čím viac o tom rozmýšľam, tým viac som touto myšlienkou nadšená a zdá sa, že moje nadšenie postupne chytilo aj Romana a Robina. Keď sme sa o našom pláne zmienili aj na širšom pléne, rozšírila sa naša cestovateľská skupinka o Peťa Lukyho, Braňa Hudeca a Mariána Chovanca. Mariána síce nepoznáme, ale Peťo a Braňo sa dušujú, že Marián je skúsený cestovateľ a že určite žiadnu zábavu nepokazí a žiaden pohárik neodmietne, a to by potom mohol do partie zapadnúť úplne bez problémov.

Aj keď je Maroko africkou krajinou, vie byť nádherne zelené a dokonca som našla aj niekoľko vodopádov, ktoré určite stoja za videnie. Možno by teda bolo fajn naplánovať túto cestu na obdobie, keď ešte nebude príroda vyprahnutá od letného slnka. Keďže ale určite budeme mať v pláne precestovať aj horské cesty a pozrieť sa čo najvyššie, treba brať do úvahy, že v zimných mesiacoch bývajú horské masívy Atlasu pod snehom. Ak teda chceme cestovať v období, keď už nebude ani zima ale nebude ani príliš horúco, akosi nám logicky vyplynul termín v polovici apríla. Skontrolujeme teda ešte letenky a dostupnosť nejakých zodpovedných áut v autopožičovni a máme jasný termín 15.-24.apríla 2013.

Ako obvykle si letenky kupujeme s poriadnym predstihom, ešte v októbri 2012, bookujeme dve Toyoty Prado a tešíme sa. Do odchodu dáme ešte dve bojové porady, aby sme dali dokopy itinerár tak, aby sme s ním boli všetci spokojní. Braňo dohodol odvoz taxíkmi na letisko do Schwechatu za super cenu, takže máme o starosť menej.

Pokračovanie:

MAROKO 2013 • CESTOPIS • 1.DEŇ