Máme za sebou prvú veľkú offroadovú udalosť tohto roka – Jomar  Offroad Tisovec 2019. Jubilejný pätnásty ročník tohto najväčšieho offroadového stretnutia na Slovensku zorganizoval, tak ako predošlých 14 ročníkov, Offroad klub Tisovec.

Partia nadšencov nám už 15 rokov prináša jedinečnú možnosť stretnúť sa v krásnej prírode v okolí Tisovca, ktorej terén, dĺžka tratí, ale aj profesionalita organizácie nemá v našich končinách veľkú konkurenciu.
 
Pätnásty ročník odštartoval vo štvrtok 25.4.2019, kedy prebehla registrácia a technické prebierky vozidiel.  O bohatý sprievodný program a veľkolepé otvorenie podujatia sa postaral práve generálny partner, agentúra Jomar. Kvalitná živá hudba a príhovory sa odohrávali na pravdepodobne najväčšom pódiu v histórii takýchto podujatí. Pomyselnou čerešničkou na torte bol ale štart večerného prológu, kedy sa dovtedy skrytá štartovacia rampa objavila uprostred obrovského stage-u a vozidlá prechádzali stredom pódia. Slovami známeho motoristického novinára Rasťa Chválu, ktorý moderoval prejazd vozidiel štartovacou rampou, by mnohé známe rally podujatia závideli takýto veľkolepý štart.
 
Piatok a sobota patrili už tradične jazdcom a posádkam, ktoré sa postupne po štarte z námestia Tisovca roztratili po okolitých horách. Tu na nich čakali trate, ktoré zdolávali za pomoci itinerárov. V niektorých bodoch ich itinerár doviedol na merané úseky a špeciálne sekcie, ktoré mohli ale nemuseli absolvovať.  Merané časovky boli situované na trati s názvom ,,Ostrá“. Jednalo sa o jednu technickú a skôr bahnistú etapu a jednu rýchlostnú etapu.  Tento ročník sme aj my priložili pomocnú ruku a pomáhali sme s organizáciou práve na prvej meranej špeciálke. Keďže sa nejedná o umelé trate, ich charakter ovplyvňuje počet vozidiel ale i príroda, a tak predovšetkým v sobotu dala trať jazdcom zabrať. Preverila ich technickú pripravenosť, schopnosť používať navijak a iné technické vyslobodzovacie prostriedky.  Tieto merané úseky boli vyhodnotené spolu a slávnostné odovzdanie cien prebehlo v posledný deň podujatia pred štartom exhibičných jázd na trati s názvom ,,Dolinka“.
 
Keďže posádky cez merané úseky prechádzali v doobedných hodinách, mali sme možnosť  vybrať sa v poobedných hodinách aj my na trate trophy prejazdov. Trate boli suchšie ako ich poznáme zo starších ročníkov, čo pomohlo predchádzať dlhým čakaniam a kolónam. K pohode a dobrej atmosfére prispelo aj dobré počasie.
 
Noc  zo soboty na nedeľu sa niesla v znamení výdatného dažďa, čo prinieslo spestrenie v Dolinke. Jazdci bojovali s náročným blatistým terénom hneď od štartu. Na štart do Dolinky sa tento rok postavilo naozaj veľa odvážlivcov,  a tak sa diváci mali na čo pozerať a vychutnať si tak do sýta tú správnu offroadovú nedeľu v Tisovci.
 
Záverom zostáva už len povedať jedno veľké ĎAKUJEME. Za našu redakciu aj za všetky posádky a divákov by sme ho chceli smerovať všetkým členom Offroad klubu Tisovec, menovite Vlado Longauer, Ivan Slivka, Ľuboš Manica, Peťo Šablatúra, Miro Koncoš, Peťo Kincl a Maťkovi Kilikovi, ktorý už žiaľ nie je medzi nami, ale my na neho radi spomíname a nezabúdame.
 
V neposlednom rade patrí poďakovanie všetkým členom ich rodín, kamarátom a známym, ktorí každoročne prikladajú pomocnú ruku k dielu.
 

27.apríla 2019

Práve sme sa vrátili z tratí sobotnej trophy. Dnes sa nám podarila okrem rannej práce na časovke S1 – na okruhu ,,Ostrá“,  aj návšteva na opačnej strane, na Tŕstí, kde sme sa trochu povozili a spravili zopár pekných záberov. Od rána sme boli vyzbrojení oblečením do dažďa, očakávali sme trochu blata a sťažené podmienky, predpovede sa však nenaplnili a my sme strávili príjemný polooblačný deň.

Zajtra na jazdcov i divákov čaká ranné vyhodnotenie meraných časoviek a následne exhibičné jazdy v ,,Dolinke“. Program štartuje o 9.30 hod.

Výsledky meraných úsekov:

KATEGÓRIA DO 2000 ccm

 1. Boris Peták
 2. Pavol Šturek
 3. Pavel Pulda

KATEGÓRIA NAD 2000 ccm

 1. Marcel Beseda
 2. Richard Suchánek
 3. Pavol Pažitný

KATEGÓRIA ŠPECIÁL

 1. Peter Mičuda
 2. Michal Meriač
 3. Jaroslav Vacula

KATEGÓRIA BUGGY

 1. Peter Greguška
 2. Dmytro Šulderjuk
 3. Pawel Źmudka

 

26.apríla 2019

Prvý trophy deň tohtoročného Offroad Tisovec je za nami. Trate nám narozdiel od predošlých dní mierne obschli, ale stále dokázali dostatočne preveriť zručnosti šoférov, šikovnosť spolujazdcov, aj samotnú techniku. V piatok nebola núdza ani o malé poruchy a tak sme po večernom príchode do Tisovca mohli vidieť niekoľko posádok opravujúcich svoje stroje.

Celý dnešný deň nám spríjemňovalo krásne slnečné a teplé počasie. Uvidíme, čo nám prinesie sobota, podľa predpovedí očakávame dážd, čo určite sťaží podmienky a preverí pripravenosť posádok. Nezabudnite si pribaliť dáždniky a zajtra sa vidíme v blate!

25.apríla 2019

V Tisovci dnes prebehol prvý oficiálny deň 15. ročníka podujatia Offroad Tisovec. Cez deň prebiehali technické previerky áut, zaujímavý kultúrny program, ktorý priniesol veľa noviniek. Celý deň sme práve zavŕšili slávnostným štartom, ktorý moderoval Rasťo Chvála. Zajtra o 9.00 hod. štartuje prvý trophy deň z námestia Tisovca.

PROGRAM AKCIE:

 

24.apríl 2019

V Tisovci finišujú prípravy tratía na námestí sa začína tradičný organizačný ruch. Počasie sa mierne polepšilo a prvé 2 dni sa nám možno ukáže aj slnko. Prvá časť našej posádky je na mieste, tešíme sa na Vás na meranej trialovej špeciálke, kde priložíme ruku k organizácií.

23.apríl 2019

Do oficiálneho zahájenia 15.ročníka Offroad Tisovec ostávajú necelé 2 dni! Organizátori sa už sústredili v Tisovci a pracujú na posledných úpravách na tratiach. Počasie taktiež poctivo pracuje na príprave povrchu tratí, keďže dnes v Tisovci výdatne pršalo. Predpoveď počasia na ďalšie dni nasvedčuje tomu, že po minuloročnom suchom Tisovci zažijeme opäť klasické bahnisté trate. Preto si nezabudnite pribaliť do výbavy aj dáždniky 🙂

15.apríl 2019

Offroadová sezóna sa pomaly začína rozbiehať aj v roku 2019. V našom redakčnom kalendári na nás už bliká termín Tisovca. Pripravujeme, prezúvame, zvárame a tešíme sa. Začíname sledovať predpovede počasia aby sme vedeli, či si nabaliť opaľovací krém, alebo radšej kožuch a snehové reťaze. V Tisovci sme za tie roky zažili naozaj všetky ročné obdobia.

Od organizátorov prichádzajú nové informácie o zmenách a novinkách, ktoré na posádky v tomto ročníku čakajú. Prvou zmenou je nutnosť použitia prilby a bezpečnostných pásov pri jazde v meraných špeciálkach a v nedeľnej dolinke. Vo vozidle môžu sedieť iba dvaja členovia posádky na predných sedadlách. V prípade, že bude členov posádky viac, môžu takýmto úsekom prejsť, ale bez možnosti merania času, a z dôvodu bezpečnosti pokojným tempom. Je prirodzené, že je zakázané počas jazdy a pred jazdou konzumovať alkoholické nápoje. Toto nie je novinka, ale je potrebné si to pripomínať !!! Je potrebné sa vopred rozhodnúť, či sa idete na motoristické podujatie zabávať jazdou alebo alkoholom. V prípade, že sa rozhodnete pre alkohol, nechajte radšej auto doma, ušetríte si tým peniaze za štartovné aj kopec problémov.

Novinkou na tratiach budú nastriekané čísla, ktoré Vás v prípade straty orientácie navedú na správne číslo v itinerári. Je veľmi dôležité jazdiť podľa itineráru. Pohyb mimo trate je totiž trestným činom. Toto bude prísne kontrolované ako zo strany organizátorov, tak aj inými orgánmi. Tieto čísla Vám môžu pomôcť aj v prípade problémov – organizátori Vás pomocou nich budú vedieť lokalizovať. Ďalej by sme Vám radi pripomenuli povinnú výbavu každého vozidla, ktorá bude kontrolovaná pri technickej prebierke. V prípade, že nebudú splnené potrebné náležitosti, vozidlo nebude vpustené na trate a registrácia prepadne.

 

Povinná výbava:

· MT pneumatiky, nezodraté

· Plnohodnotná rezerva MT

· Funkčný navijak – jeho funkčnosť bude kontrolovaná pri prebierke

· Zdvíhacie zariadenie (HI-LIFT, vak a pod.)

· Stromová gurtňa – jej použitie je nevyhnutné pri upínaní lana o strom. Nikdy neviažte lano navijaku

priamo o strom !!!!

· Dlhá gurtňa na ťahanie

· Lekárnička, hasiaci prístroj, strmeň (šekel)